Czarne plamki przed oczami – o czym świadczą i jak z nimi walczyć?

Czarne plamki przed oczami są nie tylko irytujące, ale mogą być oznaką poważnej choroby. Warto dowiedzieć się, na co w ogóle wskazują, o czym świadczy ich obecność, a także jak się ich pozbyć? Należy pamiętać, że ich leczenie nie powinno być objawowe, ale przede wszystkim nastawione na znalezienie przyczyny i jej wyeliminowanie. Z tego artykułu dowiesz się, czy mroczki przed oczami zawsze wymagają interwencji lekarskiej? Jak zwalczyć uporczywe niteczki przysłaniające obraz?

Czym są mroczki przed oczami?

Zmętnienie ciała szklistego, często określane jako „muchy w oku” lub „cienie”, jest zwykle zauważane w postaci pogorszenia widzenia. Pacjenci wskazują na pojawienie się w ich wizji cieni, szarych lub czarnych plam, kropek i nitek lub pajęczyn, które wydają się poruszać pod wpływem ruchów oczu. Ich widoczność zwiększa się podczas skupiania wzroku na dużych i jasnych powierzchniach, takich jak ekrany komputerów.

Czarne plamki przed oczami – przyczyny

Za podstawowe przyczyny pojawienia się ciemnych kręgów przed oczami uważa się procesy starzenia. Dlatego z takimi objawami mogą spotkać się osoby po 50 roku życia. Obkurczanie i złuszczanie ciała szklistego wypełnionego włóknami kolagenowymi jest odpowiedzialne za powstawanie wad pola widzenia. Jednak do przyczyn okulistycznych należą również objawy wtórne. Do tej grupy zaliczamy schorzenia takie jak:

  • Zaćma – jest chorobą polegającą na zmętnieniu soczewki oka. Najczęściej taka przypadłość zaczyna dotykać osoby po 50 roku życia.
  • Jaskra – charakteryzuje się uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co prowadzi do spadku ostrości widzenia. W większości przypadków jaskra rozwija się bez objawów; pierwsze oznaki to albo ból w oku, albo pojawienie się ciemnych kręgów przed oczami.
  • Odwarstwienie siatkówki – siatkówka oddziela się od błony naczyniowej. Jest to kolejny stan, który może być wynikiem zaawansowanej cukrzycy lub krótkowzroczności.
  • Ciało obce w oku – obecność ciał obcych w oczach to problem, który powoduje wiele dolegliwości, w tym łzawienie, podrażnienie i zaczerwienienie oka. Dolegliwości takie jak pajączki przed oczami, które pojawiają się zaraz po pojawieniu się ciała obcego w oku. Przy takich objawach ważna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty w celu usunięcia niechcianego ciała obcego

Do nieouklistycznych przyczyn pojawienia się mroczków przed oczami zalicza się m.in.: anemia, bóle migrenowe, nadciśnienie tętnicze krwi czy nowotwory.

Kiedy warto skonsultować się ze specjalista?

Z medycznego punktu widzenia pojawienie się i długotrwałe utrzymywanie się ciemnych kręgów przed oczami powinno być wyraźnym sygnałem do umówienia wizyty u lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu oceni, czy należy skierować pacjenta do neurologa, okulisty czy kardiologa. W zależności od skierowania, osoba zmagająca się z ciemnymi kręgami przed oczami powinna przygotować się na dalsze badania diagnostyczne. Jeśli ciemne obwódki są wynikiem chorób okulistycznych, wykonane zostaną badania pola widzenia, ostrości wzroku, dna oka czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Neurolog może zlecić wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego głowy lub USG tętnic szyjnych.

Czarne plamki przed oczami – leczenie

Leczenie ciemnych kręgów przed oczami w dużej mierze zależy od zidentyfikowanych przyczyn samego schorzenia. Zaburzenia będące wynikiem niedoborów żywieniowych lub problemów z przepływem krwi można zwalczyć poprzez wprowadzenie zbilansowanej diety i zaplanowanie aktywności fizycznej. Ciemne obwódki spowodowane jaskrą lub guzem wewnątrzgałkowym są zazwyczaj leczone poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego. Nierzadko ciemne kręgi przed oczami leczy się za pomocą leków.

_________________________________
Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: nakaridore

Materiał źródłowy: zikodlazdrowia.org, medonet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.