Czym jest toksyna botulinowa i jak może poprawić nasz wygląd? Wykorzystanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa to wysoce skuteczny sposób leczenia wielu schorzeń. Jest on również znany jako botoks i jest stosowany w leczeniu skurczów mięśni, linii zmarszczek, głębokich zmarszczek czoła i kurzych łapek wokół oczu. Może być również stosowany w leczeniu nadmiernej potliwości (hyperhydrozy), migrenowych bólów głowy, leczeniu spastyczności. Pamiętajmy, że zabiegi toksyną botulinową musi wykonywać doświadczony lekarz medycyny estetycznej.

Czym jest toksyna botulinowa? Kiedy myśleć nad zastosowaniem toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa jest białkiem, które blokuje impulsy nerwowe do mięśni i tymczasowo je paraliżuje. Lek jest podawany w małych dawkach, co sprawia, że jest bezpieczny do stosowania pod skórą w leczeniu zmarszczek lub linii na twarzy. Toksyna działa poprzez blokowanie uwalniania neuroprzekaźników z zakończeń nerwowych. Neuroprzekaźnik acetylocholina jest uwalniany z nerwów, które przenoszą sygnały z mózgu do mięśni. Kiedy toksyna botulinowa przyłącza się do acetylocholiny, uniemożliwia jej wiązanie się z receptorami na komórkach mięśniowych, co powoduje paraliż tych mięśni przez kilka miesięcy.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej – zabieg polegający na wstrzykiwaniu niewielkich ilości preparatu do mięśni w celu ich czasowego sparaliżowania

Toksyna botulinowa może być stosowana na wiele sposobów w dziedzinie medycyny estetycznej, w tym:

  • wygładzanie zmarszczek i bruzd na twarzy – kurze łapki wokół oczu;
  • zmniejsza zmarszczki palacza, zmarszczki mimiczne, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki pionowe, lwia zmarszczka,
  • konturowanie podbródka, które wykonuje się w celu wyeliminowania tłuszczu pod brodą;
  • redukcja zmarszczek i fałdek w różnych obszarach ciała;
  • toksyna botulinowa hamuje aktywność gruczołów potowych.

Toksyna botulinowa może być wstrzykiwana do określonych mięśni cienką igłą lub stosowana miejscowo na skórę za pomocą kremów. Zapobiegnie to wysyłaniu przez nerwy sygnałów do włókien mięśniowych, co spowoduje „wygładzenie” zmarszczek, takich jak te widoczne wokół oczu i ust w wyniku starzenia się.

Toksyna botulinowa może być również mieszana z innymi składnikami w celu stworzenia wypełniacza, który jest wstrzykiwany w zagłębienia skóry lub stosowany jako alternatywa dla zabiegów chirurgicznych w leczeniu zmarszczek na twarzy.

Podanie toksyny botulinowej wymaga znieczulenia miejscowego – które jest podawane przez lekarza i wykonywane podczas całego zabiegu, w którym pacjent otrzymuje zastrzyki z toksyny botulinowej – pacjenci powinni szukać lekarzy, których specjalnością jest medycyna estetyczna. Pacjenci powinni również znaleźć lekarza, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Wstrzykiwanie toksyny botulinowej powinno być wykonywane wyłącznie przez lekarza z doświadczeniem w estetyce twarzy i zabiegach iniekcyjnych, a także odpowiednim przeszkoleniem.

Działania niepożądane podczas stosowania toksyny botulinowej – co może dziać się po podaniu toksyny botulinowej? 

Skutki uboczne związane z użyciem toksyny botulinowej są zazwyczaj łagodne i przejściowe. Niepożądane działanie toksyny botulinowej może obejmować:

  • toksyna botulinowa wstrzyknięta pacjentowi może powodować ból głowy lub ból szyi,
  • zabiegi toksyną botulinową mogą powodować osłabienie mięśni po jednej stronie twarzy,
  • drętwienie twarzy, górnej wargi lub języka,
  • w rzadkich przypadkach toksyna botulinowa może wywołać poważną reakcję alergiczną. Objawy poważnej reakcji alergicznej obejmują trudności w oddychaniu i przełykaniu, obrzęk twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy), swędzenie i pokrzywkę. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów po otrzymaniu toksyny botulinowej, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Przeciwskazania zastosowania toksyny botulinowej – dla kogo zabieg toksyną botulinową jest niewskazany?

Toksyna botulinowa jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia wielu schorzeń, ale przed podjęciem decyzji o jej zastosowaniu należy rozważyć za i przeciw.

  • Podanie toksyny botulinowej jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ może uszkodzić rozwijający się płód.
  • Ostre bakteryjne zakażenia skóry, takie jak liszajec lub cellulitis, oraz wirusowe zakażenia skóry (brodawki), które mogą być rozprzestrzeniane przez bezpośredni kontakt z innymi osobami.
  • Zapalne choroby jelit, zwłaszcza choroba Crohna.
  • Perforowany wyrostek robaczkowy lub ropień brzucha.
  • Ciąża, w tym karmienie piersią.
  • Uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, z wyjątkiem toksyny botulinowej.
  • Niekontrolowane skurcze mięśni.
  • Zaburzenia czynności wątroby i nerek. Toksyna botulinowa jest metabolizowana przez wątrobę, a wydalana przez nerki. Dlatego pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie byliby kandydatami do terapii toksyną botulinową.
  • Choroby neurologiczne. Pacjenci z chorobami neurologicznymi, takimi jak udar lub stwardnienie rozsiane, mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju osłabienia mięśni po leczeniu toksyną botulinową.
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny). Stosowanie toksyny botulinowej w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi może zwiększać ryzyko powikłań krwotocznych i dlatego należy unikać ich stosowania.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem medycyny estetycznej w Opolu http://laser-opole.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.