Dlaczego warto rozważy montaż pompy ciepła? Pompy ciepła – ekologiczne urządzenia idealne do ogrzewania budynków

W ostatnim czasie znacząco wzrosła popularność pomp ciepła. Są one często wybierane przez osoby, które budują nowy dom lub chcą wymienić stare, nieefektywne źródło ciepła na coś bardziej nowoczesnego i wydajnego. Pompa ciepła może być wówczas doskonałym rozwiązaniem. Warto dodać, że pompa ciepła może być połączona z instalacją fotowoltaiczną, co znacznie redukuje zużycie energii elektrycznej i pozwala sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dodatkowo, planując montaż pompy ciepła, można liczyć na dofinansowanie np. z programu „czyste powietrze”.

Mówiąc w skrócie, pompa ciepła jest urządzeniem, które przekazuje ciepło ze źródła o niskiej temperaturze do wysokotemperaturowego radiatora lub odwrotnie. Pompy ciepła mogą być używane do ogrzewania lub chłodzenia, ale nie do obu celów jednocześnie. Ogrzewanie pompą ciepła może być bardzo dobrym i korzystnym rozwiązaniem, zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i ogrzewania budynków. Więcej informacji na temat pomp ciepła można przeczytać w niniejszym artykule.

Pompy ciepła – wykorzystywane zarówno zimą, jak i latem. Zasada działania pompy ciepła

W prostych słowach, pompa ciepła działa poprzez przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Dużą rolę odgrywa tu czynnik chłodniczy. Jest to substancja, która poddawana jest pod wpływem ciśnienia parowaniu i sprężaniu, a następnie skraplaniu i rozprężaniu.

Ciecz o wyższej temperaturze przemieszcza się przez cewki wewnątrz urządzenia i absorbuje ciepło z otaczającego powietrza, podczas gdy zimna ciecz przemieszcza się przez cewki, które usuwają ciepło z wnętrza domu. W ten sposób pochłaniane jest ciepło z wnętrza pomieszczenia, zapewniając domownikom odpowiedni komfort cieplny.

System jest odwracany zimą, gdy zimne powietrze jest wciągane do domu przez wentylator napędzany silnikiem elektrycznym. Powietrze atmosferyczne przechodzi przez wężownicę zawierającą specjalny płyn, który następnie ogrzewa się i z powodzeniem może służyć do ogrzania domu poprzez system centralnego ogrzewania lub spowodować podgrzanie wody użytkowej.

Budowa pomp ciepła. Z jakich części składają się pompy ciepła?

Jak zostało już wyżej wspomniane, pompy ciepła działają poprzez przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Im lepsza pompa ciepła, tym bardziej wydajna jest w przenoszeniu ciepła.

Pompy ciepła składają się z trzech głównych części:

  • sprężarka – jest ona podobna do tej używanej w silnikach samochodowych i przekształca energię mechaniczną w energię termiczną (ciepło);
  • skraplacz – to tutaj schłodzony gaz chłodniczy wychodzi i zamienia się z powrotem w ciecz przed powrotem do parownika;
  • parownik – ta część absorbuje ciepło z powietrza na zewnątrz budynku i przekazuje je do czynnika chłodniczego w celu przetransportowania go z powrotem przez nasz dom.

Pompy ciepła posiadają także grzałkę, która umożliwia ich efektywne działanie. Jednak warto wiedzieć, że grzałka to bardzo energochłonna część pompy ciepła. Element ten pobiera dużo energii elektrycznej, co owocuje wysokimi rachunkami za prąd. Na szczęście na rynku można też znaleźć bezgrzałkowe pompy ciepła, które mogą służyć zarówno do ogrzewania domu, jak do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Co istotne, pompy ciepła tego typu mogą być droższe, jeśli chodzi o cenę instalacji, ale obniżenie rachunków za energię elektryczną z pewnością szybko zredukuje różnicę i przyczyni się do oszczędzania na prądzie!

Pompy ciepła powietrze-woda jako najchętniej wybierany typ pomp ciepła. Rodzaje pomp ciepła

Jeśli chodzi o rodzaje pomp ciepła, można spotkać się z kilkoma typami systemów. Zaliczyć można do nich m.in. pompy gruntowe, pompy ciepła typu powietrze-powietrze oraz pompy ciepła powietrze-woda.

  • Pompa ciepła gruntowa. Gruntowe pompy ciepła są najbardziej rozpowszechnionym typem geotermalnego systemu HVAC. Są one również często określane jako pompy ciepła powietrze-ziemia. W systemie gruntowej pompy ciepła, czynnik chłodniczy jest prowadzony przez podziemną pętlę, która jest podłączona do ścian zewnętrznych domu. Temperatura gruntu jest zazwyczaj cieplejsza niż temperatura powietrza, więc pomaga to utrzymać ciepło w domu w miesiącach zimowych poprzez pobieranie ciepła z ziemi i przekazywanie go do domu. Instalacja pompy ciepła tego typu jest niestety dość skomplikowana, niejednokrotnie wymaga przeprowadzenia zaawansowanych prac ziemnych.
  • Powietrzna pompa ciepła. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze wykorzystują wentylator do zasysania chłodnego powietrza zewnętrznego do sprężarek, które sprężają powietrze i wydalają gorące powietrze do domu. Proces przebiega odwrotnie, gdy włącza się urządzenie AC, a powietrze zewnętrzne jest wtłaczane przez wężownicę, która schładza część gazu chłodniczego, zanim zostanie on wydalony do domu. Nie jest to system, który cieszy się największym zainteresowaniem ze względu na nie dość wysoką efektywność pompy ciepła.
  • Pompa ciepła powietrze-woda. Pompa ciepła tego rodzaju działa podobnie jak klimatyzator: wyciąga ciepło z powietrza zewnętrznego i przenosi je do wody wewnątrz domu. Technologia ta jest znacznie bardziej wydajna niż pompy ciepła wykorzystujące powietrze, ponieważ wykorzystuje różnicę temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym a wodą w pomieszczeniach, a nie powietrzem otoczenia. System powietrze-woda może być również wykorzystany do zapewnienia chłodzenia w lecie poprzez odwrócenie procesu, to znaczy wydobycie ciepła z wnętrza domu i przekazanie go na zewnątrz poprzez wężownicę zewnętrzną.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.