E-rowery, a rowery tradycyjne. Czy korzyści zdrowotne w obu przypadkach są takie same?
Elektryczne rowery wspomagane nie są już tylko dla dziadków i babć. Obserwujemy napływ młodszych rowerzystów, którzy odkryli korzyści, jakie dają e-rowery w zakresie poprawy zdrowia i kondycji, a także zmniejszenia zmęczenia. Badania pokazują, że rowerzyści o różnym stopniu zaawansowania sportowego mogą czerpać wiele korzyści z użytkowania jednego z tych niesamowitych pojazdów.
E-rower czy rower tradycyjny – wyniki badań
Jednym z najczęstszych pytań dotyczących rowerów elektrycznych jest to, czy faktycznie są one pomocne dla rowerzystów. Podczas gdy jest kilka osób, które po prostu chcą kupić e-rower dla zabawy. Wielu zawodników doskonale wie, co robi ze swoim zakupem. Jak każdy inny sprzęt sportowy, oferuje on dodatkowe wyzwanie i moc, która często prowadzi do poprawy zdrowia, kondycji i wytrzymałości.
W nowym projekcie badacze sprawdzili, jak kwestia wysiłku jest kształtowana przez takie maszyny. Projekt porównuje poziom aktywności fizycznej u tradycyjnych rowerzystów i właśnie użytkowników e-rowerów. W badaniach wzięło udział aż 10 000 ochotników z 7 krajów europejskich. Odpowiadali oni na pytania dotyczące ich ogólnego stanu zdrowia i zachowań związanych z ćwiczeniami.

Jak się okazało, ogólny poziom energii zużywanej na jeżdżenie był podobny w obu grupach. Bo, choć na elektrycznych rowerach jeździ się łatwiej, to ich właściciele pokonywali większe dystanse (dziennie średnio 8 w porównaniu do 5,3 km). Co więcej, kiedy przesiadali się oni na zwykłe rowery, też pokonywali przeciętnie większe trasy.
„Wyniki te zaprzeczają często podnoszonej tezie, że jazda e-rowerem może skutkować znacznym ograniczeniem aktywności fizycznej ze względu na elektryczne wspomaganie, które zmniejsza potrzebny do jazdy wysiłek” – podsumowują badanie jego autorzy.
Jakie korzyści dla zdrowia niosą ze sobą e-rowery?
Rowery elektryczne są na rynku od dawna, ale tylko nieliczni rozważają ich zakup. Ich największą zaletą jest to, że nie męczą rowerzysty i pozwalają uniknąć ciężkich kontuzji. Obecnie istnieją różne modele rowerów elektrycznych, a każdy model ma swoje mocne strony. Pewne jest, że rower elektryczny pomoże poprawić i utrzymać dobrze funkcjonujące ciało i umysł.
Grupa z University of Colorado, Boulder, która się tym zagadnieniem pochyliła, stwierdziła, że wspomagane rowery poprawiają niektóre aspekty zdrowia sercowo-naczyniowego i metabolicznego.
Badacze poprosili osoby, które wcześniej na co dzień poruszały się samochodami, aby zaczęły korzystać z rowerów elektrycznych, jeżdżąc na nich przez co najmniej 40 minut trzy razy w tygodniu.
Wyniki badań wykazały wyraźną, pozytywną różnicę już po miesiącu. U ochotników poprawiła się między innymi wydolność oddechowa i kontrola glukozy we krwi.
Autor: Magdalena Chowaniec
Autor zdjęcia głównego: Freepik
Materiał źródłowy: zdrowie.pap.pl