Sporty zimowe. Gdzie tanio jechać na narty?

Kochasz góry, śnieg i aktywność na świeżym powietrzu? To już ostatni dzwonek! Nie trać czasu na marzenia o zimowym urlopie w górach. Wiele osób obawia się wyjazdu na narty ze względu na wysoką cenę. Ale nie martw się, większość ośrodków narciarskich oferuje przystępne stawki dla wszystkich!

Zebraliśmy najważniejsze informacje o sezonie narciarskim i cenach skipassów. Gdzie zaplanować zimową zabawę, by nie zapłacić fortuny? W którym kraju skipassy są najtańsze i jak Polska wypada na tle sąsiadów?

Kiedy tanio pojechać na narty?

Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd na narty przed świętami, w styczniu (co wydaje się dziwne, ale nie ma wtedy ferii i często jest zimno) lub pod koniec marca i w kwietniu. W tych okresach ceny wyciągów i zakwaterowania są znacznie niższe. Optymalnym rozwiązaniem są tzw. „freeski” organizowane wiosną w Alpach. W takiej promocji w cenie noclegu otrzymujemy skipass!

Gdzie tanio jechać na narty w Polsce?

Narty i snowboard w Polsce są bardziej popularne niż kiedykolwiek, ale nie zawsze łatwo jest znaleźć tanie wyjazdy narciarskie. Niektóre ośrodki stawiają sobie za punkt honoru stworzenie przystępnej oferty dla wszystkich miłośników polskiej zimy. Przygotowaliśmy zestawienie 6 ośrodków narciarskich, w których można wybrać się na tanie wyjazdy narciarskie.

  • Krynica Zdrój, Beskidy
  • Karpacz, Karkonosze
  • Wetlina, Bieszczady Wysokie
  • Wisła, Beskid Śląski
  • Istebna, Beskid Śląski
  • Myślenice, Beskid Wyspowy
  • Niedzica, Pieniny
  • Najtańsze ośrodki narciarskie: Korbielów, Beskid Żywiecki
  • Korbielów, Beskid Żywiecki

Gdzie najtaniej zaplanować wyjazd za granicą?

/Obraz Susanne Jutzeler, Schweiz 🇨🇭 💕Thanks for Likes z Pixabay

Zanim podejmiesz decyzję, gdzie pojechać na narty, musisz wiedzieć, jaki budżet możesz na to przeznaczyć. Dziwnie byłoby wrócić do domu z pustymi kieszeniami. Może się wydawać, że najlepiej (ze względu na cenę) wyjechać na narty do Polski. Nie jest to prawdą. Po pierwsze są tańsze miejsca (np. Czechy), a po drugie stosunek ceny do jakości wypada słabo w porównaniu z większością popularnych kierunków (np. Austria czy Francja). Poza tym w Polsce możemy doświadczyć braku śniegu (szczególnie w tym roku) i tłumów w kolejce do wyciągu.

Czechy należą do najtańszych ośrodków narciarskich w Europie. Jazda na nartach u naszych południowo-zachodnich sąsiadów, to wspaniałe doświadczenie, ze stosunkowo tanimi cenami, piękną scenerią i dobrymi warunkami. Kraj ma świetne zaplecze i wiele obszarów zyskuje na popularności, więc warto się tam wybrać, aby spróbować czegoś nowego.

Austria to świetne miejsce do uprawiania narciarstwa. Jej ośrodki mają doskonałe warunki, oferuje świetną rozrywkę i zapewnia doskonałe apres-ski. Na wyjazd można wybrać się w jej słynne kurorty takie jak Kitzbühel czy St. Anton. Kraj ten ma warunki narciarskie na najwyższym poziomie, ale niestety może okazać się zbyt drogi dla rodzin z dziećmi. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić, lepiej wybrać Włoskie Alpy.

Jeśli myślisz o jeździe na nartach we Włoszech, istnieje duża szansa, że znajdziesz atrakcyjną cenę za zakwaterowanie – która często będzie zbliżona do ceny karnetu. W zależności od rejonu, można dostać 6-dniowe karnety w cenie od 170 do 250 euro za osobę.

Gdzie na narty dla początkujących?

/Obraz Georg H. z Pixabay

Nauki jazdy w świetnych warunkach można nauczyć się na Podhalu – w Witowie, Bukowinie Tatrzańskiej czy nawet samej Ochotnicy Dolnej. Bardziej na wschód polecamy Dwie Doliny, Tylicz, a także Puławy w Beskidzie Niskim. Z kolei w Sudetach dobrym miejscem na naukę jazdy jest Karpacz lub Zieleniec i Czarna Góra.

Jeśli dysponujemy nieco większym budżetem, na narty z pewnością warto wybrać się do Austrii, Francji, Włoch lub Szwajcarii – znajdziemy tam nie tylko doskonałe warunki narciarskie, ale także bajeczne widoki. Nasze alpejskie ośrodki narciarskie są odpowiednie nie tylko dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, ale także dla początkujących i rodzin z dziećmi.

_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: melanie schamboeck

Materiał źródłowy: sport.pl, c-and-a.com, ubezpieczeniaonline.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.