Kiedy najlepiej wykonać elewację budynku?

Elewacja budynku jest jednym z najważniejszych elementów jego architektury. Ma ona wpływ na ogólny odbiór obiektu, a także pełni ważną rolę w ochronie konstrukcji przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub uszkodzeniami jej wewnętrznych części. Innymi słowy, powierzchnia ta powinna być starannie przygotowana, aby wytrzymała swoją funkcję. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie prace związane z elewacją, były odpowiednio zaplanowane i wykonane przez specjalistów posiadających odpowiednie umiejętności i wiedzę. Z tego artykułu dowiesz się kiedy wykonać elewację budynku, przy jakich temperaturach oraz dlaczego warto w nią zainwestować.

Kiedy wykonać elewację budynku?

Aby proces budowy był jak najbardziej przyjemny i efektywny, trzeba dokładnie zaplanować jego etapy. Najlepszym okresem na obróbkę jest wiosna i jesień, kiedy to temperatura powietrza ma optymalne warunki i umiarkowane wartości. Istotny dla procesu twardnienia jest również poziom wilgotności – im bardziej wilgotny, tym bardziej sprzyja równomiernemu twardnieniu zapraw tynkarskich.

Zewnętrzna warstwa tynku powinna być nakładana dopiero po dobrym wyschnięciu wnętrza, zadaszeniu budynku i osadzeniu okien. Sześć miesięcy do roku to czas, w którym budynek osiada, pozwalając na pewne ruchy w ścianach. Zbyt wczesne rozpoczęcie prac zewnętrznych może spowodować pęknięcia lub nawet odpadanie tynku.

W jakich temperaturach można wykonywać elewację?

Instalowanie izolacji jest najlepsze, gdy temperatura powietrza i gruntu wynosi od +5 do +25°C. Dobrze jest tak zaplanować prace, aby zakończyć je najpóźniej na początku listopada. Należy dążyć do zakończenia prac również przed majem, kiedy temperatury zaczynają rosnąć. Ze względu na wysokie temperatury, w upalne dni powierzchnia odsłoniętych ścian może osiągnąć 60° C. W takich warunkach nie można skutecznie zamontować izolacji.

Na jakim etapie budowy ocieplić dom?

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku wykonuje się dopiero na końcowym etapie budowy domu. Dlatego nie można rozpocząć prac bez uprzedniego zabezpieczenia drzwi i okien.

Dlaczego warto wykonać elewację budynku?

Izolacja termiczna jest kluczowym elementem oszczędności energii w domu. Izolacja pomaga utrzymać ekstremalne temperatury na zewnątrz i zmniejsza straty ciepła, utrzymując dom cieplejszy w zimie i chłodniejszy w lecie. Zapobiega ona również przeciągom, które mogą stać się zagrożeniem dla właścicieli domów. Izolacja termiczna jest niezbędna, gdy chcesz uczynić swój dom bardziej komfortowym – i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania i chłodzenia.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: kjpargeter

Materiał źródłowy: Kosbud.com, dobredomy.pl, budownictwo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.