Sprawdź kto nie otrzyma dodatku węglowego

Dodatek węglowy to wsparcie pieniężne o maksymalnej wysokości 3 tysięcy złotych. Według założeń przysługuje on osobom, które zamieszkują gospodarstwa domowe i ogrzewają je z wykorzystaniem węgla kamiennego, brykiety bądź pelletu.

Wnioskując o dodatek wiele osób próbowało oszukać system wsparcia finansowego, próbując zyskać więcej pieniędzy. Sprawa dotyczy także osób zamieszkujących działki.

Uwaga! Ci, którzy nie byli do końca szczerzy w swoich deklaracjach śmieciowych, mogą znaleźć się w kłopotliwej sytuacji. Wnioski o dodatek węglowy pozwolą gminom sprawdzić, ile osób faktycznie mieszka w danym budynku. Tu może pojawić się niespodzianka. Zamiast świadczenia takowe osoby otrzymają wezwanie do zapłaty.

Działkowcy ubiegają się o dodatek węglowy

Wielu działkowców zaczęło składać wnioski o dopłaty do węgla. Nie trzeba jednak dodawać, że jest to działanie bezcelowe, gdyż w świetle przepisów działkowiec nie stanowi gospodarstwa domowego. Nasuwają się jednak pytania o tych, którzy mieszkają na stałe na działkach i o ich uprawnienia do dopłat rządowych.

Czy im również przysługuje pełnowartościowy dodatek?

Działkowcy, owszem musieli składać oświadczenia do CEEB o posiadanych źródłach ciepła, ale to nie oznacza automatycznie, że przysługuje im prawo do uzyskania dodatku węglowego – tłumaczy Barbara Kokot, prezes PZD Oddziału w Bydgoszczy. – Ustawodawca nie przewidział takiej możliwości, zresztą ustawa o ogrodach działkowych stanowi jasno, że mieszkanie na nich jest nielegalne.

Komu przysługuje dodatek węglowy?

Jak powszechnie wiadomo, przysługuje on osobom, które węgiel spalają w kotle, kominku, kuchni węglowej czy piecu kaflowym. Wszystkie urządzenia wykorzystywane do ogrzania muszę być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, którego skład jest równy bądź wyższy 85% węgla kamiennego. Co najważniejsze aby otrzymać dodatek nie trzeba spełniać kryterium dochodowego.

 „Gospodarstwo domowe pod danym adresem” – według szefa rządu, owa definicja jest punktem odniesienia do uściślenia zasad na jakich będzie przyznawany dodatek węglowy.

Rząd nie chce dopuścić do nieprawidłowości. Wyjaśniono, że jeśli jeden piec obsługuje 10 gospodarstw domowych pod różnymi adresami, to mieszkańcy każdego z nich mogą ubiegać się o dodatek.  Zgodnie z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022, dofinansowanie otrzymają gospodarstwa w toku myślenia „jeden dodatek węglowy na jeden adres”. Więc w przypadku gdy, w jednym mieszkaniu „żyje rodzina i teściowa” i są to odrębne gospodarstwa domowe, przysługuje tylko jeden dodatek.

Od 20 września obowiązuje nowelizacja ustawy o dodatku węglowym, która wykluczy niektóre osoby z grona świadczeniobiorców.

Szczegółowe informacje o dodatku węglowym

Aby otrzymać dodatek w wysokości 3000 zł, należy do 30 listopada 2022 roku złożyć w gminie wniosek o jego wypłatę. Na jego wypłatę gmina będzie miała maksymalnie 30 dni. Dodatek węglowy będzie wolny od podatku i od możliwości zajęcia. Natomiast istotnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie rejestracja lub zgłoszenie źródła ogrzewania w Centralnym Rejestrze Emisji Budowlanych.

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.