Uzdatnianie wody – czy warto zainwestować w zmiękczacz wody pitnej?

Systemy uzdatniania wody, polegają na usuwaniu z wody jonów (głownie jony magnezu i jony wapnia) odpowiedzialnych za twardość wody, uzdatnianie wody powoduje, że zastępują je jony sodu. Taka zmiana przynosi korzyści, takie jak: czysta woda – zmiękczanie wody, zmieniony zapach wody zaoszczędzenie na ogrzewaniu, ułatwienie domowych porządków. Dzięki tym udogodnieniom nie będziesz musiał się martwić, że pod prysznicem lub w kąpieli na Twoich włosach i skórze zostanie piana z mydła lub osad. A jeśli martwisz się o picie czystej wody, nie przejmuj się: uzdatnianie wody pitnej prowadzi jedynie do poprawienia jakości wody, co nie zmienia jej przeznaczenia przy spożyciu.

Zalety uzdatniania wody

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy: zmiękczacze wody są bezobsługowe. Nie trzeba ciągle czegoś włączać i wyłączać, ani poświęcać temu zbyt wiele uwagi. Ponadto większość urządzeń tego typu można zainstalować samodzielnie, bez konieczności wzywania autorytatywnego serwisu.

Sam zmiękczacz wody to również doskonałe urządzenie, które ułatwia i uprzyjemnia życie. Dzięki niemu nie tylko zmiękczysz swoją wodę, ale także poprawisz smak i zapach wody.

Twarda woda utrudnia życie. Może zatykać odpływy, baterie i kabiny prysznicowe; może niszczyć Twoje włosy i skórę; może też powodować powstawanie wszędzie nieestetycznych osadów wapiennych. Dlatego gdy wody gruntowe, w końcu przejdą uzdatnianie wody to właśnie wtedy możemy zacząć się cieszyć małymi rzeczami, np. brakiem kamienia w codziennie używanym czajniku. Miękka woda nie pozostawia kamienia, więc wszelkie powierzchnie przy punktach poboru wody pozostaną czyste – możesz pożegnać się z odkamieniaczami do ekspresu do kawy i innych sprzętów AGD! Również wygląd i smak napojów oraz potraw przygotowanych na miękkiej wodzie powinien ulec poprawie – przy twardej wodzie często widać drobne opiłki wytrąconego osadu, które bardzo psują estetykę!

Miękka woda jest odpowiedzią na wszystkie te problemy! Mając miękką wodę w domu, będziesz mógł cieszyć się nią każdego dnia – od mycia naczyń i ubrań po szorowanie łazienki czy relaksującą kąpiel. Metody uzdatniania wody sprawiają, że nawet zwykłe mycie włosów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Uzdatnianie wody eliminuje problemy związane z osadami pozostawionymi przez twardą wodę. W efekcie rury pozostają wewnątrz czyste, nie ma problemów z przepływem czy miejscowym przegrzewaniem. Dodatkowo, istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia korozji. Instalacje z pewnością będą służyły bez problemów znacznie dłużej.

Kolejnym ważnym aspektem uzdatniania wody jest stan kotłów grzewczych oraz innych urządzeń, które podgrzewają wodę lub mają z nią kontakt – na przykład: czajnik, żelazko, pralka, zmywarka. Dzięki zmiękczaczowi wody ich części nie będą się przedwcześnie zużywać.

Zmiękczacze wody to luksus ułatwiający życie i przedłużający żywotność urządzeń gospodarstwa domowego.
Zmiękczacze wody to luksus ułatwiający życie i przedłużający żywotność urządzeń gospodarstwa domowego. /Zdjęcie: RODNAE Productions

Minusy uzdatniania wody – a jakość wody

Choć zmiękczacze wody to cała masa zalet i fantastyczny sposób na ułatwienie codziennego życia i obniżenie kosztów, to jednak urządzenia te mają pewne cechy, które w niektórych przypadkach mogą być swego rodzaju minusem.

Przede wszystkim, dość istotne jest dodawanie do zbiornika soli tabletkowanej. To właśnie ona sprawia, że można regenerować żywicę jonowymienną i kontynuować dalsze zmiękczanie wody, co jest równie skuteczne. Choć na rynku są już modele wyposażone w dźwiękowy alarm poziomu soli, to wiele modeli wymaga kontroli poziomu soli w zbiorniku. Jej poziom powinien być regularnie sprawdzany i w razie potrzeby uzupełniany.

W niektórych urządzeniach może pojawić się problem mostków solnych. Należy mieć świadomość, że takie zjawisko istnieje, ale nie jest niebezpieczne i można je usunąć mechanicznie. Producenci już teraz szukają rozwiązania także i tego problemu. Jednym z nich jest system suchego zbiornika….

Zmiękczacze wody zazwyczaj przeprowadzają regenerację w nocy, kiedy zużycie wody jest najmniejsze. Robiąc to, wytwarzają hałas. Jeśli urządzenie zostanie źle ustawione, może przeszkadzać niektórym domownikom

Uzdatniacze wody – który wybrać?

Główną rzeczą, która odróżnia zmiękczacze wody od innych produktów jest ich zdolność do zmiękczania wody. Zamiast używać substancji chemicznych, takich jak podchloryn sodu lub nadmanganian potasu, aby usunąć jony wapnia i magnezu z wody (czyniąc ją twardą), używają one żywic jonowymiennych, które przyciągają te jony i zastępują je jonami sodu lub potasu. W ten sposób twardość wody zostaje znacznie zredukowana, czyniąc ją znacznie bardziej miękką niż przed uzdatnieniem.

Wszystkie zmiękczacze wody działają jednak na tej samej zasadzie uzdatniania wody i muszą posiadać pewne komponenty, bez których nie mogłyby pełnić swojej funkcji. Wśród nich należy wymienić: specjalnie zaprogramowaną głowicę sterującą, złoże filtracyjne w postaci żywicy jonowymiennej oraz zbiornik na sól regeneracyjną. Modeli jest całe mnóstwo, zmiękczacze wody najczęściej dzieli się według cech związanych z budową i wielkością. Wyróżniamy więc kompaktowe zmiękczacze wody oraz dwuczęściowe.

Pierwsza z grup charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy składowe uzdatniania wody znajdują się wewnątrz obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego. Są dostosowywane do działania w gospodarstwach domowych z myślą o tym, aby zająć jak najmniejszą przestrzeń.

Modele dwuczęściowe uzdatniania wody składają się z oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną podłączonego do butli ciśnieniowej z głowicą sterującą zasypaną złożem filtracyjnym. Zajmują więcej miejsca i nie wyglądają tak estetycznie, jak kompaktowe zmiękczacze wody, jednak doskonale radzą sobie z większymi wartościami twardości oraz są polecane przy dużym zużyciu wody.

_________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Obraz autorstwa katemangostar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.