Zaskórniki zamknięte – przyczyny, skutki i sposoby na ich usuwanie

Jeśli chcesz pozbyć się wągrów zamkniętych raz na zawsze, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Dowiedz się, czym są i jak powstają te nieestetyczne zmiany skórne oraz jak je skutecznie leczyć.

Co to są zaskórniki

Zaskórniki zamknięte to jedno z najczęstszych problemów skórnych, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są to niedoskonałości występujące na skórze w postaci drobnych białych lub żółtych guzków, które nie są łatwe do usunięcia. Zaskórniki zamknięte nazywane są również milusiami, a ich pojawienie się jest spowodowane przez nadprodukcję sebum oraz złuszczaniu się martwego naskórka, który zapycha pory.

Najczęściej zaskórniki zamknięte pojawiają się na twarzy – szczególnie w okolicach nosa, czemu często towarzyszy stan zapalny. Jednakże mogą one także pojawić się na innych częściach ciała, takich jak plecy czy klatka piersiowa.

Usuwanie zaskórników zamkniętych może być trudne ze względu na fakt, że nie mają one kontaktu z powierzchnią skóry, co utrudnia proces oczyszczania ich za pomocą kosmetyków albo manualnie.

Co to są zaskórniki

Zaskórniki zamknięte objawy

Zaskórniki zamknięte, zwane popularnie „miliami”, są jednym z najczęstszych problemów skórnych. Są to drobne białe lub żółte zgrubienia na powierzchni skóry, których często nie da się usunąć poprzez mechaniczne oczyszczanie. Zazwyczaj występują w okolicy nosa, brody i czoła, ale mogą pojawić się także w innych miejscach.

Objawy zaskórników zamkniętych polegają na widocznym pogrubieniu naskórka i braku ujścia mieszka włosowego. Zazwyczaj są one mniej uciążliwe niż zaskórniki otwarte, ale ich obecność może wpłynąć na wygląd i samopoczucie osoby dotkniętej tym problemem.

Nawet jeśli same w sobie nie powodują bólu czy dyskomfortu, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i regularne oczyszczanie skóry twarzy, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych zaskórników oraz zapewnić jej zdrowy i promienny wygląd.

Jaka jest przyczyna ich powstawania

Zaskórniki zamknięte to jedna z najczęstszych form trądziku. Powstają, gdy mieszki włosowe na skórze zostaną wypełnione sebum i martwymi komórkami skóry.

Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu – są to białe lub żółte narośla, których wierzchnia część nie jest widoczna na powierzchni skóry.

Przyczyna ich powstawania jest związana z nadmiernej produkcją oleju z gruczołów łojowych oraz powolną regeneracją komórek nabłonka jaskrawek.

Mieszki włosowe na naszej skórze ciągle produkują sebum, czyli naturalny olej łojowy służący do nawilżenia i ochrony przed utratą wilgoci. Kiedy jednak gruczoły wydzielają go w większej ilości, a równocześnie komórki nabłonka wydzielane są za wolno, może nastąpić blokada mieszków włosowych. W tym momencie bakterie znajdujące się na naszej skórze mogą przyczynić się do stworzenia stanu zapalnego, co prowadzi do tworzenia pęcherzyków trądzikowych oraz innych problemów ze skórą. Dlatego też pozbycie się zaskórników wymaga nie tylko usunięcia widocznych zmian, ale przede wszystkim eliminacji podstawowej przyczyny – nadmiernej produkcji oleju z gruczołów łojowych.

Jakie domowe sposoby pomogą w walce z zamkniętymi zaskórnikami

Zaskórniki zamknięte to jedna z najczęstszych form niedoskonałości skórnych, które mogą pojawić się na twarzy. Chociaż nie są tak widoczne jak tradycyjne zaskórniki otwarte, mogą być uciążliwe ze względu na swój uporczywy charakter.

Jednym z najlepszych sposobów walki z zamkniętymi zaskórnikami jest regularne oczyszczanie skóry twarzy oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Można również spróbować domowych preparatów i naturalnych maseczek – między innymi te wykonane na bazie kurkumy, sody oczyszczonej czy kawy.

Przed przystąpieniem do walki z zamkniętymi zaskórnikami, warto jednak pamiętać żeby nie przesadzać – częste szorowanie i mocne naciskanie na skórę może ją podrażnić i pogorszyć stan skóry. W przypadku zmian trudniejszych do usunięcia lub gdy problemy ze stanem skóry utrzymują się pomimo codziennej pielęgnacji, warto udać się do specjalisty (dermatologa lub kosmetologa) w celu profesjonalnego rozwiązania problemu.

Leczenie i profilaktyka zaskórników zamkniętych

Zaskórniki zamknięte towarzyszą wielu osobom, zwłaszcza tym z tłustą cerą, problem ten często występuje na nosie i brodzie. Istnieją różne sposoby leczenia i profilaktyki zaskórników zamkniętych:

  • Regularne oczyszczanie skóry odpowiednim żelem lub tonikiem,
  • Korzystanie ze specjalnych preparatów, takich jak kremy i maseczki do twarzy,
  • Unikanie smoły, spalonych pokarmów oraz nadmiaru cukru w diecie,
  • Bojkotowanie kosmetyków, które zapychają pory skóry,
  • Leczenie u dermatologa poprzez np. zabieg mikrodermabrazji.

Długotrwała walka z zaskórnikami zamkniętymi wymaga cierpliwości i systematyczności. Należy szczególną uwagę poświęcać na dobrze dobrane kosmetyki oraz higieniczny styl życia. Regularna pielęgnacja skóry pomaga zwalczać objawy trudnych do usunięcia dokuczliwych zmian skórnych. Nie warto czekać z leczeniem aż problemy nasilą się – im szybciej przystąpi się do działań mających na celu walkę ze złym stanem skóry, tym łatwiej będzie go wyleczyć.

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych

Zaskórniki zamknięte to powszechne problem, który dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Są to małe, białe kropki znajdujące się na skórze, zwłaszcza w strefie T (czyli na czole, nosie oraz brodzie). Z powodu swojego wyglądu stanowią dla wielu osób powód do kompleksów oraz utrudnienie w codziennej pielęgnacji cery. Jak można pozbyć się zaskórników zamkniętych?

  • Należy stosować produkty kosmetyczne przeznaczone do skóry trądzikowej – zawierają one składniki łagodzące stany zapalne skóry oraz normalizujące pracę gruczołów łojowych.
  • Regularnie oczyszczaj twarz za pomocą toniku lub płynu micelarnego – ułatwi to usuwanie nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka.
  • Pamiętaj o regularnym złuszczaniu naskórka – może to być peeling enzymatyczny lub chemiczny.

Często przyczyną pojawiania się zaskórników zamkniętych są nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. Dlatego ważne jest również zadbanie o dietę oraz ruch na co dzień.

Warto unikać tłustych oraz smażonych potraw, a zamiast nich sięgać po warzywa, owoce oraz białko.

Regularne uprawianie sportu również przyczynia się do poprawy kondycji skóry.

Od czego robią się zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte to jedna z najczęstszych przypadłości skórnych, które dotykają zarówno młodzież, jak i dorosłych. Choć ich nazwa sugeruje, że są „zamknięte”, tak naprawdę są one otwarte na górze, ale zamykają się w kanale włosowym skóry. Zwykle występują na nosie, czole i brodzie oraz w okolicy podbródka. Ich wygląd przypomina białe lub żółte kropki lub guzki bez widocznej pary łojowej.

Ale co sprawia, że pojawiają się te nieprzyjemne wykwity na naszej twarzy?

Zaskórniki zamknięte powstają z powodu nadmiernego produkcji sebum – naturalnego olejku produkowanego przez gruczoły łojowe w skórze.
Nadmiar sebum łączy się z martwymi komórkami skóry i innymi zanieczyszczeniami, tworząc pludry która blokuje kanalik łojowy. Ten blok odprowadzenia również hamuje ucieczkę sebum na powierzchnię skóry, ten pozostaje uwięziony w jej środku – oto właśnie nasze ukochane zaskórnik.

Podsumowanie

Zaskórniki zamknięte to jeden z najczęstszych problemów skórnych, które dotyczą zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Powstają na skutek nagromadzenia łoju i martwych komórek skóry w kanalikach łojowych. Są małe, czarne lub białe kropki widoczne na powierzchni skóry. Chociaż nie są tak widoczne jak zaskórniki otwarte, mogą prowadzić do poważniejszych problemów ze skórą, takich jak trudne do uleczenia zmiany zapalne albo nawet blizny i przebarwienia. Aby zapobiec ich pojawianiu się warto stosować systematyczną pielęgnację skóry, a w razie potrzeby stosować odpowiednie kosmetyki lub zasięgnąć porady dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.