Microsoft wycofuje licencję na Windows 10. Wsparcie techniczne systemu ma trwać jeszcze kilka lat

Windows 10 to niezwykle udana edycja systemów operacyjnych firmy Microsoft. Jest to również obecnie najbardziej popularny system. Udało się poprawić w nim wiele problemów, które nękały poprzednie systemy operacyjne Microsoftu, zwłaszcza kwestie bezpieczeństwa i prywatności.

Jeśli chcesz wypróbować Windows 10 – lepiej się pośpiesz. Z końcem miesiąca Microsoft wycofuje produkt ze sprzedaży i gorąco zachęca użytkowników do przejścia na Windows 11.

Microsoft wycofuje Windows 10 oraz inne starsze systemy

Microsoft poinformował, że z końcem stycznia usunie ze sprzedaży Windows 10 Home i Pro. Decyzja staje się skuteczna natychmiast, choć należy zaznaczyć, że dotknie ona jedynie strony Microsoftu, więc system powinien być nadal dostępny w sprzedaży u innych sprzedawców. Amerykańska firma chce zapewne tym krokiem zmotywować użytkowników do przesiadki na najnowszą edycję „okienek”.

System Windows 10 otrzyma wsparcie do 14 października 2025 roku. Im dłużej dane oprogramowanie nie jest wspierane przez producenta, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie podatne na ataki hakerów. Dzieje się tak, ponieważ cyberprzestępcy zawsze znajdują nowe sposoby na wykorzystanie systemów, które nie zostały załatane, zaktualizowane lub w inny sposób ulepszone w czasie.

System ten w wersji Home i Pro wciąż jest dostępny do kupienia na oficjalnej stronie Microsoftu. Na stronach ich sklepu pojawił się komunikat informujący, że sprzedaż zakończy się z dniem 31 stycznia 2023 roku.

31 stycznia 2023 r. będzie ostatnim dniem możliwości pobrania Windows 10. System nadal pozostanie wspierany przez aktualizacje zabezpieczeń, które pomagają chronić komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym oprogramowaniem do 14 października 2025 r. – podaje Microsoft.

/Obraz autorstwa ArtificialOG

Czy Windows 11 zyskał na popularności?

Windows 10 jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku. Ma dziś ponad 68% udziału w rynku wśród użytkowników systemu Windows. Dla porównania, Windows 11 przyjął się na zaledwie około 17% komputerów korzystających z systemu Microsoftu. Nieco lepiej prezentują się statystyki wśród graczy. Z Windows 11 korzysta bowiem nieco ponad 28% użytkowników platformy Steam

Wygląda na to, że Microsoft stara się powoli zachęcać wszystkich użytkowników do migracji na swój najnowszy produkt – Windows 11. Nowe systemy operacyjne spod znaku okienek mają jednak wielu przeciwników. Skarżą się oni między innymi na zwiększoną inwigilację użytkowników i zbieranie danych na potrzeby korporacji.

Po aktualizacji komputera do 22H2 niektórzy gracze skarżyli się na spadki wydajności w grach. Przechodząc do Windows 11, nie powinno dziwić, że wielu użytkowników ma wątpliwości co do nowej wersji Windows. Microsoft będzie krytykowany za ściągnięcie z rynku Windows 10. Nie wiadomo, jak wpłynie to na statystyki przyjmowania najnowszej wersji Windows.

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: wirestock

Materiał źródłowy: wprost.pl, purepc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.