Jak zachować się podczas kolizji. Zasady postępowania kierowcy
Z roku na rok po polskich drogach porusza się coraz więcej pojazdów, co oznacza, że każdy z nas może stać się uczestnikiem zdarzenia drogowego. Jak zachować się w takiej sytuacji będąc w roli kierowcy i czy podczas każdego takiego zdarzenia niezbędny jest udział funkcjonariuszy policji?
Podstawowe wzorce postępowania kierowcy
Jeśli bierzesz udział w wypadku, najważniejsi są ludzie. Na samym początku zobacz, czy są osoby ranne. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer 112 i dokonaj zgłoszenia. Dyspozytor w razie potrzeby wezwie policję i pogotowie lub straż pożarną.
W pierwszej kolejności musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo, dopiero w drugiej kolejności o poszkodowanych. Chyba nie chcesz, aby ktoś wpadł na Ciebie podczas wykonywania resuscytacji, prawda? Osłaniaj miejsce zdarzenia swoim samochodem, włącz światła awaryjne i postojowe, ustaw trójkąt ostrzegawczy. W razie potrzeby zatrzymaj inny samochód i poproś o pomoc.
Udziel pierwszej pomocy, zajmując się ewentualnymi rannymi i w razie potrzeby wzywając pomoc. Udokumentuj przebieg zdarzenia. Ważne są wszelkie informacje, które mogą być istotne w toku postępowania lub dla uzyskania świadczenia z OC. Jeśli inni uczestnicy zdarzenia są w stanie zbierz ich dane – imię, nazwisko i numer polisy.

Czekaj na przyjazd służb. Wraz z przyjazdem policji lub karetki pogotowia Twoja rola się kończy. Pozostaje Ci udzielanie wyjaśnień i odpowiadanie na pytania dotyczące okoliczności zdarzenia.
Gdy uczestniczysz w wypadku, ważne jest, abyś zgłosił go do swojej firmy ubezpieczeniowej. Jeśli masz ubezpieczenie samochodowe i jesteś poszkodowany, możesz ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie samochodu lub obrażenia. Dodatkowo, jeśli Twój samochód po wypadku nie nadaje się do jazdy, możesz potrzebować samochodu zastępczego z OC sprawcy.
Kiedy należy wezwać policję?
Do zwykłej kolizji, gdzie wina jest oczywista lub sprawca przyznał się do winy, nie ma potrzeby wzywania policji. Jednak jeżeli okoliczności zaistniałego zdarzenia nie są jednoznaczne, a ich ocena różni się pomiędzy uczestnikami, na miejsce można wezwać policję. Funkcjonariusze posiadają niezbędne doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje do rozstrzygania tego typu zdarzeń.
Masz obowiązek wezwać policję, gdy:
- Podejrzewasz sprawcę o prowadzenie po pijaku.
- Nie możesz ustalić sprawcy lub są co do tego wątpliwości.
- W wypadku są ranni lub ofiary śmiertelne
- Sprawca nie ma dokumentów.
- W zdarzeniu biorą udział więcej niż dwa pojazdy.

Postępowanie kierowcy w przypadku wypadku za granicą
Jeśli masz wypadek lub stłuczkę za granicą, procedura jest podobna do tej, do której jesteś przyzwyczajony w Polsce. Ważne jest jednak, abyś był pewien, że masz dokładne dane z polisy lub Zielonej Karty. Jeśli jeden z samochodów nie należy do systemu Zielonej Karty, to możesz zgłosić szkodę bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy lub po powrocie do kraju sprawdzić u jego przedstawiciela ds. roszczeń w Polsce. W znalezieniu tej osoby może pomóc Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych.
__________________________
Autor: Julia Kownacka
Autor zdjęcia głównego: Tumisu
Materiał źródłowy: zachodniopomorska.policja.gov.pl, rankomat.pl