Znane atrakcje turystyczne – odkryj, z czego słyną kielce

Kielce, miasto w sercu Polski, kojarzone jest z wieloma znamienitościami. Czym dokładnie? Zapraszam do przeczytania artykułu!

Górnictwo w Kielcach

Kielce to miasto, które od wieków związane jest z górnictwem. To właśnie w Kielcach znajdują się jedne z najstarszych złóż rud żelaza na świecie.

Pierwsze wzmianki o wydobyciu rudy żelaza na tych terenach pochodzą już z XVIII wieku.

Wówczas to powstały pierwsze kopalnie, założone przez włoskich kolonistów. Eksploatacja złóż trwała przez całe stulecia i była podstawową gałęzią przemysłu w Kielcach do lat 90-tych XX wieku.

Wraz ze zmieniającymi się czasami ziemia kielecka dostarczała również nowe surowce mineralne. Z końcem XIX wieku odkryto tam świetnej jakości marmury oraz granity, którymi bogaci fabrykanci chętnie ozdabiali swoje pałace i willi. Dzięki temu rozwijały się kolejne branże związane z obróbką kamieni – powstawały zakłady produkujące schody, blaty czy nagrobki. Do dzisiaj kielskie kamieniarstwo uznawane jest za jedno z najlepszych w kraju.

Geopark Świętokrzyski

Geopark Świętokrzyski to obszar o powierzchni ponad 60 tysięcy hektarów, położony na terenie województwa świętokrzyskiego. Jest to miejsce, które jest znane z niezwykłych formacji skalnych oraz bogactwa fauny i flory. Geopark powstał w oparciu o występowanie pięciu geosiedlisk, m. in. górnictwo kruszców i przemysł wapienniczy. W skład rezerwatu Święty Krzyż oraz otaczających go parków krajobrazowych wchodzą m. in. roztocza Pasma Jeleniowskiego, Miedziana Góra czy Skała Nowa Słupia.

Obszar ten jest doskonałą propozycją dla miłośników turystyki pieszej czy rowerowej. Oprócz unikalnej przyrody, Geopark Świętokrzyski posiada wiele atrakcji dla odwiedzających: Muzeum Przyrodnicze im. Tadeusza Siemiątkowskiego, gdzie można zobaczyć kolekcję skamieniałości i minerałów; Skansen archeologiczny „Ciekoty”, gdzie prezentowane są pozostałości osady sprzed 5 tysięcy lat; czy też kompleks Maroko – ośrodka szkoleniowego z możliwością jazdy konnej oraz sejtanii.

https://www.pgi.gov.pl/

Fabryki na terenie miasta

Kielce znane są z funkcjonowania wielu fabryk na swoim terenie. Jedną z nich jest Fabryka Broni „Łucznik”, która powstała w 1923 roku i od tamtej pory działa nieprzerwanie, produkując różnego rodzaju broń palną dla armii i policji. Ponadto na terenie miasta działa również fabryka AGAT – jedna z największych w Polsce fabryk elektronicznych. Specjalizuje się ona w produkcji urządzeń elektrycznych, elektronicznych oraz telekomunikacyjnych.

Ponadto w Kielcach znajduje się wiele fabryk meblowych, których wyroby cieszą się renomą w kraju i za granicą.

Najbardziej znana to Fabryka Mebli Biurowych MDD, produkująca wysokiej jakości meble biurowe dla firm oraz instytucji państwowych.

Na uwagę zasługuje również Fabryka Ceramiki Budowlanej Cerrad, specjalizująca się w produkcji glazury i terakoty o wysokiej jakości estetycznej i technicznej.

Województwo świętokrzyskie

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego, które znajduje się w centralnej Polsce. Słyną one przede wszystkim z bogatej historii i kulturalnego dziedzictwa.

W samym centrum miasta znajduje się piękna katedra świętego Jana Chrzciciela oraz zamek królewski, który zachwyca turystów swoją architekturą i historią.

Kielce to również ważne centrum nauki – mieści się tu Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego, na którym studiuje ponad 10 tysięcy studentów.

Województwo świętokrzyskie jest znane ze swoich malowniczych krajobrazów, położonych pomiędzy Górami Świętokrzyskimi a Puszczą Świętokrzyską. To idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku – można tutaj pieszo lub rowerem przemierzać szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Województwo słynie również z licznych uzdrowisk, takich jak Busko-Zdrój czy Nałęczów oraz związanych z nimi obiektów spa i sanatoriów. Warto dodać, że właśnie województwo świętokrzyskie jest producentem jednego z polskich symboli kulinarnych – oryginalnych kiełbas.

Historia i zabytki

Kielce to miasto w Polsce, pełne historii i ciekawych zabytków. Pierwsza wzmianka o Kielcach pochodzi z XII wieku, kiedy to Bolesław Krzywousty sprowadził tu augustianów. W XVI wieku miasto było jednym z najważniejszych ośrodków metalurgicznych w Polsce, co zaowocowało rozbudową huty i powstaniem cennych wyrobów kowalskich. Podczas II wojny światowej Kielce były miejscem masakry ludności żydowskiej, która miała miejsce na terenie dawnego getta.

W Kielcach można znaleźć wiele interesujących zabytków architektonicznych. W centrum miasta znajdują się m. in. gotycki kościół pw. Świętego Wojciecha oraz barokowy kościół Najświętszej Maryi Panny. Znajdziemy tu również piękny pałac biskupi, który obecnie służy jako rektorat Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Muzeum Narodowe obejmujące kilka budynków różnej architektury (np. neogotycki Pałac Biskupa Datyńskiego czy XIX-wieczna willa Emila Godlewskiego).

Ponadto nieopodal Kielc znajduje się sanktuarium na Świętej Górze oraz Rezerwat Przyrody Kadzielnia – malownicza jaskinia ze stalagmitami i stalaktytami.

Podsumowanie

Kielce to miasto, które słynie z wielu atrakcji turystycznych i bogatej historii. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Katedra św. Stanisława i św. Wacława, która pochodzi z XIII wieku. Znanym punktem na mapie są również Skałki Koziańskie, unikatowe formacje skalne utworzone przez wodę oraz m.in. Muzeum Geologiczne polskiej Akademii Nauk czy Muzeum Narodowe, mieszczące się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Miasto ma także bogatą kulturę ludową oraz piękne krajobrazy Jury Świętokrzyskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.